Zajęcia bajkoterapeutyczne zatytułowane „Magiczne słowo – przepraszam.”

17 maja 2016 r. naszą poradnię odwiedziły dzieci z przedszkola w Zalesiu. Celem ich wizyty były zajęcia bajkoterapeutyczne zatytułowane „Magiczne słowo – przepraszam.” Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania poradni. Dzieci zostały zaproszone do wszystkich gabinetów: pedagogicznych, psychologicznych i logopedycznych. Miały możliwość poznania pracujących tu osób. Odwiedziły również sekretariat. Pani dyrektor zaprosiła dzieci do swojego gabinetu, gdzie mogły sprawdzić jak się siedzi w dyrektorskim fotelu.

Po tych wszystkich atrakcjach nadszedł czas na zajęcia. „Ciuchcia” przewoziła dzieci do krainy, w której wszyscy są grzeczni, mili i kulturalni. Następnym przystankiem była kraina, w której wszyscy chodzą źli, brzydko się do siebie odzywają, nie szanują się i nie lubią. Dzieci wspólnie uznały, że w pierwszej krainie czuły się lepiej, więc „ciuchcia” przewiozła nas do niej z powrotem. Następnie przedszkolaki wysłuchały bajeczki, której bohaterem był ich rówieśnik. Chłopiec ten nie dbał o swoje zabawki, nie słuchał rodziców i nie potrafił nikogo przepraszać. Przygoda, która go spotkała, spowodowała, że zrozumiał swoje błędy i poprawił zachowanie. Naprawił zabawki, zaczął o nie dbać  i przeprosił rodziców. Po wysłuchaniu bajki dzieci wymieniały się wrażeniami. Następnie mówiły jakie znają inne „czarodziejskie” słowa. Każde z tych słów stanowiło klucz do wejścia do szczęśliwej krainy. Dzieci w odpowiednim momencie podnosiły do góry klucze w określonym kolorze. Uczyły się w ten sposób prawidłowego używania zwrotów grzecznościowych oraz rozróżniania kolorów. Celem tych zajęć było zwrócenie dzieciom uwagi na to, że nawet jeśli zdarzy im się źle zachować, zrobić komuś przykrość, to zawsze można to naprawić. Najważniejsze, aby zrozumieć, że źle się postąpiło.

Ostatnim etapem spotkania była nauka piosenki „Grzeczne słówka”. Dzieci wspólnie zaśpiewały ją wszystkim zebranym i wróciły do przedszkola.