Międzynarodowy Dzień Niewidomych czyli Dzień Białej Laski.

Dnia 12 września 2016 roku Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zgłosiła swój udziału w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

15 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych czyli Dzień Białej Laski. Z tej okazji w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Złotowie zorganizowała wycieczkę do Polskiego Związku Niewidomych. Zaproszone na nią zostały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 z klasy 2 d oraz ich wychowawczyni pani Katarzyna Sadowska.

W biurze Związku przyjął nas prezes pan Mieczysław Niewęgłowski oraz pan Jan Ankudowicz. Opowiedzieli oni dzieciom o białej lasce. Historia tego symbolu osób niewidomych zaczyna się w roku 1921. Pewien młody fotograf uległ wypadkowi i stracił wzrok. Pewnego razu spotkał ociemniałego żołnierza, który pomógł mu rozpocząć nowe życie. Jedna z rad brzmiała następująco: „Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź z domu jak najczęściej.” Fotograf posłuchał żołnierza i zaczął wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską. Nie zapewniała mu ona jednak dostatecznego bezpieczeństwa, więc wpadł na pomysł, żeby pomalować ją na biały kolor, aby była lepiej widoczna. Pomysł okazał się skuteczny i wkrótce kolejni niewidomi ludzie zaczęli wychodzić z domu z białymi laskami. Obecnie korzystają z nich wszyscy niewidomi. Biała laska jest nie tylko narzędziem pomocnym przy poruszaniu się, ale przede wszystkim znakiem rozpoznawczym osób z uszkodzonym wzrokiem.

Panowie, Mieczysław i Jan, zapoznali dzieci z historią powstania pisma Ludwika Braille`a. Dzieci zobaczyły jak wygląda czasopismo napisane pismem Braille`a, maszyna do pisania, a także mogły spróbować same z niej skorzystać. Oczywiście przy pomocy pana Jana. Pan Jan przeczytał nam fragment gazety i dzieci ze zdumieniem stwierdziły, że czyta szybciej niż one. Zobaczyły też specjalne kostki i tabliczkę, na której niewidome osoby wykonują obliczenia matematyczne. Każde z dzieci dostało jedną taką kostkę w prezencie. Uczniowie przekonali się, że dzieci słabo widzące mają podobne do nich zeszyty szkolne różniące się jedynie wielkością kratek czy linii i ich wyrazistością. Gospodarze pokazali również dzieciom mapę Polski dla niewidomych, gry planszowe, karty do gry, a także przedmioty codziennego użytku przystosowane na potrzeby niewidomych – miary z zaznaczonymi punktami, linijki, lupy, budzik. Przy okazji prezentacji budzika pan Jan opowiedział dzieciom zabawne zdarzenie, które go kiedyś spotkało. Zepsuł mu się zegarek, więc oddał go do naprawy. Uczynny zegarmistrz chcąc się przysłużyć klientowi zamontował w zegarku szybkę (myślał zapewne, że się zbiła). Tymczasem okazało się, że trzeba było ją wymontować, ponieważ przeszkadzała w odczytywaniu godzin dotykiem.

Pan Mieczysław pokazał również dzieciom bardziej nowoczesne pomoce dla osób niewidomych. Zegarek, który odczytuje godziny, „mówiący” kalkulator, programy komputerowe, a także aplikacje na telefon, które czytają każdy wybrany i sfotografowany tekst, rozpoznają kolory, nominały banknotów oraz pomagają niewidomej osobie poruszać się po mieście.

Na koniec spotkania gospodarze zaproponowali dzieciom, aby zadawały pytania. Okazało się, że dzieci mają mnóstwo pytań. Dzięki nim dowiedzieliśmy się na przykład, że niewidomi grają w piłkę nożną. Piłka ma zamontowany w środku dzwoneczek, aby było słychać, gdzie się znajduje. Kiedy zawodnik nie jest całkiem niewidomy, należy zawiązać mu oczy, aby szanse były równe.

Spotkanie było bardzo ciekawe. Dzieci wyszły z niego bardzo zadowolone, a przede wszystkim bogatsze w wiedzę o problemach osób niewidomych oraz o ich sposobach na radzenie sobie z nimi. Spotkanie to uświadomiło im, że problemy ze wzrokiem nie są przeszkodą w prowadzeniu normalnego i aktywnego trybu życia.

                                                                       Aldona Winiarska
                                                                        koordynator działań 
                                                                         w ramach akcji czytelniczej

                                                                                                 

 img_0303img_0301img_0299img_0300img_0298img_0297img_0295img_0285img_0281img_0280img_0279img_0265img_0247img_0241img_0240img_0239img_0238